© 2024 Cestování.cz

Kátó Gouves

Kátó Gouves leží pár kilometrů severně od Gouves. K letovisku náleží dlouhá písečná pláž s pozvolným vstupem do vody. Najdete zde také mnoho možností ubytování – od velkých hotelů po apartmány – a dále restaurace, bary, noční kluby a obchody. Kátó Gouves se rozhodně nedá označit za klidné letovisko, proto není příliš vhodné pro osoby hledající klidnou dovolenou.

Vhodná poloha letoviska nabízí návštěvníkům možnost snadného cestování zejména po severovýchodní části Kréty. K výletu láká např. náhorní plošina Lasithi, na které se nacházejí stovky starých větrných mlýnů a jeskyní, hlavní město Kréty Heraklion, Knossos nebo třeba městečko Agios Nikolaos.

Pro Gouves je díky poloze na severním pobřeží Kréty typické středomořské klima. Na vrcholu letní sezóny dosahují průměrné teploty hodnoty 27 °C a to spolu s hojností slunečních paprsků vytváří z Gouves ideální místo pro letní dovolenou. Hlavní turistická sezóna zde trvá od dubna do října.

Průměrné teploty v březnu se pohybují kolem 15 °C s 6 hodinami slunečního svitu, v dubnu se zvyšují na 19 °C s 8 hodinami slunečního svitu denně. Toto období bývá relativně suché (s 80 mm srážek v březnu a 38 mm v dubnu). V květnu teploty stoupají na 22 °C s 10 hodinami slunečního svitu a v červnu už dosahují 26 °C. Déšť však bývá ojedinělý (od června do září spadne cca 10 mm srážek). Sluneční svit trvá 12 hodin denně a v noci dosahují teploty až 21 °C. Teplota vody se v červenci a srpnu pohybuje okolo 25 °C. Stejně jako ostatní letoviska na severním pobřeží Kréty, i Gouves se potýká se silnými větry – ty jsou zde ale v horkém počasí spíše vítány.

Horké počasí pokračuje v Gouves až do podzimu – s průměrnými teplotami 25 °C v září a 22 °C v říjnu. Počet hodin slunečního svitu se pohybuje mezi 7 a 10 denně. V říjnu už se zvyšuje množství srážek na cca 80 mm a v prosinci a lednu až na 130 – 1500 mm. Zimy v Gouves bývají mírné s denními teplotami 14 °C. Mezi nejchladnější měsíce patří leden a únor.