© 2024 Cestování.cz

Zajímavosti v okolí

Klášter Saint John Theologos

Klášter Saint John Theologos leží na jihovýchodě vesnice Anópoli. Býval součástí kláštera Agios Giorgios, který leží severněji. Ten však čelil častým útokům pirátů, a proto se z něj během 15. a 16. století všichni mniši vystěhovali a odešli do kláštera Saint John.

Jeskyně Scotino

Jeskyně Scotino je jednou z největších a nepůsobivějších ze sta jeskyní na Krétě. Nachází se vysoko na kopci, severozápadně od vesnice Skotinó. Je také známá pod názvem Ayía Paraskevi (podle kostela stojícího na vrchu). Jeskyně je 160 metrů hluboká a 36 metrů široká.

Minojská vila v Kokíni Háni

Letovisko Kokkíni Háni leží ve Vathiano Kambo, asi 13 km východně od Heraklionu a severozápadně od Gouves. Na místě zvaném Nirou Háni byly objeveny pozůstatky vily z období minojské civilizace. Vila měla dvě patra, rozlohu přibližně 1000 m2 a všechny typické znaky minojské architektury: 2 dlážděné dvorce, spojovací chodby, skladovací prostory, světlíky, svatyně apod. V některých místnostech byly nalezeny dvojhlavé sekery, což naznačuje, že vlastníkem vily mohl být vysoce postavený kněz. Stejně jako většina dalších minojských staveb, i tato byla zničena požárem. Archeologické nálezy si nyní můžete prohlédnout v Archeologickém muzeu v Heraklionu.

Amnísos

Amnísos a jeho dlouhá písečná pláž leží cca 7 km východně od Heraklionu, hned vedle letiště, před Diovým ostrůvkem. Zde se nachází další minojská vila z roku 1600 př. n. l.

Jeskyně Eileithyia

Tato jeskyně se nachází cca 1 km od Amnísu (směrem do vnitrozemí). Byla zasvěcena bohyni jménem Eileithýia, bohyni plodnosti a porodu krétského původu. Jeskyně má obdélníkový tvar, je 64 metrů dlouhá a 9 – 12 metrů široká.